Medident

Endodoncja

Obecnie wiele zębów, które jeszcze nie tak dawno były skazane na usunięcie możemy leczyć i uratować.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu przeznaczonymi.

Zainfekowana miazga jest niebezpieczna dla samego zęba, a także dla całego organizmu. Bakterie, wędrując z krwią, wpływają negatywnie na stawy, serce, nerki i inne narządy. Taki stan wymaga natychmiastowego leczenia endodontycznego. Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest mechaniczne i chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości. Jest to możliwe dzięki specjalnie do tego celu stworzonym narzędziom kanałowym. Mechaniczne opracowanie systemu kanałów korzeniowych jest wspomagane obfitym płukaniem kanałów środkami chemicznymi.

Etapy leczenia:

  • diagnoza – na tym etapie wykonujemy zdjęcia RTG (techniką cyfrową), oceniamy stan zniszczenia tkanek zęba, liczbę korzeni, przebieg i szerokość kanałów korzeniowych każdego zęba,
  • usunięcie próchnicy z korony zęba – dokładnie oczyszczamy ząb, odsłaniając ujścia kanałów korzeniowych,
  • oczyszczanie zakażonych kanałów z bakterii – usuwamy zakażoną miazgę, a następnie bakterie ze ścian kanałów korzennych,
  • szczelne wypełnienie – puste i zdezynfekowane kanały wypełniamy materiałem zabezpieczającym je przed ponownym wniknięciem bakterii, po wypełnieniu kanałów wykonujemy zdjęcie RTG,
  • trwała odbudowa – w zależności od wskazań zakładamy kosmetyczne wypełnienie kompozytowe lub dokonywana jest protetyczna odbudowa zęba.

 

Najczęściej zadawane pytania:

  • czy leczenie endodontyczne jest bolesne? – obecnie, dzięki dobremu znieczuleniu leczenie kanałowe można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie. Powszechna opinia o wyjątkowo dużej bolesności leczenia kanałowego ma korzenie z czasów, gdy skuteczne znieczulenia nie były powszechnie dostępne i zabiegi przeprowadzano w pełnym odczuwaniu przez pacjenta. W naszej klinice zapewniamy całkowitą bezbolesność wszystkich przeprowadzanych zabiegów stomatologicznych.
  • na czym polega maszynowe leczenie kanałowe? – maszynowe leczenie kanałowe polega na wykorzystaniu do poszerzenia kanałów mikromotoru endodontycznego – umożliwia on użycie giętkich narzędzi tytanowych i co za tym idzie szersze i dokładniejsze oczyszczenie kanałów. W naszej klinice używamy najwyższej klasy urządzenia endodontycznego VDW GOLD RECIPROC. Urządzenie to posiada wbudowany endometr pozwalający na bieżąco podczas pracy kontrolować prawidłową głębokość kanałów korzeniowych podczas oczyszczania. Gwarantuje to najwyższą precyzję leczenia.
  • jaka jest wytrzymałość zęba po leczeniu kanałowym? – zęby leczone endodontycznie przeważnie mają dość duże ubytki własnych tkanek. W celu wzmocnienia struktury zęba oraz zabezpieczenia go przed pękaniem, wskazane jest wykonanie korony porcelanowej na wkładzie koronowo-korzeniowym – taka odbudowa zapewnia pełną wytrzymałość porównywalną z wytrzymałością własnego zdrowego zęba przed leczeniem, ewentualnie odbudowę kompozytową na włóknie szklanym.
  • jaka jest alternatywa dla leczenia kanałowego? – niestety, alternatywą jest tylko usunięcie zęba. Pozostawienie nieleczonego zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami np. zapaleniem kości lub jej resorpcją. Własny ząb jest zawsze bardziej wartościowy niż najlepsza odbudowa protetyczna, dlatego zawsze jeśli jest taka możliwość korzystniej jest przeprowadzić leczenie kanałowe niż usuwać bolący ząb.
  • czy po leczeniu kanałowym ząb może dalej boleć? – zdarza się, że przez kilka dni po leczeniu endodontycznym ząb jest delikatnie wrażliwy na nagryzanie. Objaw taki występuje bardzo rzadko i nie jest uciążliwy. Nadwrażliwość, jeśli w ogóle wystąpi, to zwykle ustępuje samoistnie, zwykle po kilku dniach po leczeniu.
  • dlaczego leczenie kanałowe zabiera tyle czasu? – Leczenie endodontyczne wymaga niezwykłej dokładności, praca w rozmiarach mikroskopowych pochłania dużo czasu, pośpiech skutkuje niedokładnością i błędami niekorzystnie wpływającymi na ostateczny efekt.